szymanskaoliwia
Labrador Retriever
Labrador retriever uwielbia jeść, dlatego trzeba kontrolować ilość podawanego mu pokarmu. Nie powinien dostawać smakołyków między posiłkami (wyjątkiem są nagrody podczas nauki), bo szybko przybierze nadmiernie na wadze. Najlepiej korzystać z gotowych karm wysokiej klasy przeznaczonych dla dużych ras. Można stosować też dietę BARF (naturalne surowe pożywienie) lub dietę domową, jednak trzeba ją odpowiednio suplementować.
Labrador retriever musi mieć lekko zaokrągloną, masywną sylwetkę. Zwłaszcza szczenięta w okresie rozwoju powinny być dobrze żywione. Dodatkowo należy podawać im preparaty chroniące stawy. Dzienną porcję dla dorosłego labradora najlepiej podzielić na dwa posiłki i umożliwić zwierzakowi odpoczynek po jedzeniu.
Labrador Retriever
Labrador retriever to jedna z najszybciej uczących się ras. Wyhodowano ją do ścisłej współpracy z człowiekiem, dlatego labki najszczęśliwsze są wtedy, gdy mogą coś robić. Obdarzone dużą inteligencją, ale jednocześnie dość uparte, labradory wymagają konsekwentnego, lecz łagodnego traktowania. Polecenia wykonują chętnie i dokładnie, a ulubiony smakołyk i pochwała właściciela są dla nich najlepszą motywacją do nauki. Szkolenie powinno być urozmaicone, ponieważ monotonne ćwiczenia mogą je znudzić. Labrador retriever nie toleruje przymusu fizycznego, może wówczas odmówić współpracy. Szczenięta wymagają stanowczego wychowania, ale nie powinno się ich prowadzić zbyt twardą ręką. Od początku trzeba wyznaczyć jasne zasady, których należy konsekwentnie przestrzegać. Labrador retriever – mimo wrodzonej łagodności – ma silny charakter i szybko wykorzystuje wszystkie błędy właściciela. Bardzo ważna jest socjalizacja – malucha należy zabierać w nowe miejsca, umożliwić mu kontakty z ludźmi i innymi psami. Naukę posłuszeństwa u labradora najlepiej zacząć już w psim przedszkolu.
Labrador Retriever
Labrador brązowy, czarny, czekoladowy czy też biszkoptowy należy do grupy psów myśliwskich. Dawniej pomagał aportować drobną, postrzeloną zwierzynę. Jego nazwa wywodzi się od angielskiego czasownika „to retrieve”, czyli przynosić bądź aportować. Właśnie takie było niegdyś główne zadanie labradora.
Rasa labrador retriever została przywieziona do Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku. Szczeniak labradora szybko zyskał sobie przychylność szkockiej arystokracji – podobnie, jak i angielskich władców. Zamożne osoby zabierały labradory na polowania, by pomogły im przynosić upolowaną zdobycz. Dzięki znakomitemu węchowi i delikatnemu chwytowi, psy stały się nieodłącznymi towarzyszami królewskich polowań.
Labrador Retriever, wady i zalety
Labrador to bardzo łagodny i niezwykle towarzyski psiak. Ponad wszystko uwielbia spacery i aktywność fizyczną. Dodatkowo, liczne forum pełne są i informacji na temat tego, że labrador jest również świetnym przewodnikiem – zwłaszcza dla osób głuchoniemych, niewidomych bądź schorowanych. To pies, który lubi czuć się potrzebny, będą przy tym oddany i pogodny. Oczywiście zdarza się, że pies jest nieokrzesany bądź nawet przejawia agresję w trakcie spacerów. Należy więc mocno przyłożyć się do jego wychowania – zwłaszcza, gdy w domu dopiero pojawił się szczeniak labradora. Dzięki temu unikniesz problemów, które mogłyby się pojawić w przyszłości. Labrador retriever nie jest psem hałaśliwym – bardziej ceni sobie równowagę i spokój. To pies uwielbiający aktywność, więc nie wystarczy jedynie zainwestować w dobrej jakości legowisko dla labradora. Z labradorami trzeba chodzić na spacery, ponieważ to psy chętne do kontaktu nie tylko z innymi ludźmi, ale też z innymi zwierzętami. Labrador w kontaktach z nimi jest bardzo zrównoważony, jednak potrafi też błyskawicznie zareagować na każdą sytuację – również nieprzewidywalną. Jeżeli zapewnisz swojemu czworonogowi odpowiednio dużą ilość zajęć angażujących fizycznie i psychicznie, to pies będzie najszczęśliwszy na świecie!
Labrador retriever jest bardzo lojalny wobec opiekuna, posłuszny i zrównoważony. Jest to rasa łatwa do ułożenia, już mały szczeniak współpracuje z człowiekiem bardzo chętnie. Wobec obcych ludzi jest przyjazny i towarzyski, nie wykazuje agresji oni strachu. Z tego względu nie nadaje się na stróża. W stosunku do swojej ludzkiej rodziny jest niezwykle wierny i oddany, zwłaszcza dzieci kocha bezgranicznie i jest wobec nich cierpliwy. Źle znosi samotność, uwielbia wszędzie towarzyszyć rodzinie. Jest idealnym kompanem na wakacje, bowiem bardzo łatwo adaptuje się do zmiany warunków. Labrador to rasa typowo myśliwska. Kocha wodę i pływanie. Aportuje zarówno z wody, jak i z lądu. Jego znakomity węch umożliwia mu nie tylko bezbłędne dojście do postrzałka, ale – niestety – również podejmowanie z ziemi różnych, niekoniecznie dobrych rzeczy. Dlatego na spacerach trzeba uważać, aby łupem psa nie padł np. martwy ptak albo coś, co mogłoby uszkodzić przewód pokarmowy. Labradory są doskonałymi psami rodzinnymi, ale często są szkolone na potrzeby różnych służb. Pracują w policji, służbie granicznej, celnej i ratowniczej. Z powodzeniem wykorzystywane są jako przewodnicy osób niewidomych a także w dogoterapii. Znakomity węch, odpowiednio ustawiony, pozwoli wykryć np. substancje łatwopalne, wybuchowe bądź narkotyki, dlatego sporo labradorów pracuje na lotniskach przy kontroli bagażu.